Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Wystrój okien - fakty i porady

Wystrój okien z wykorzystaniem wielu możliwości to gratka dla dekoratorów wnętrz. Nietypowe rozwiązania pozwalają na zmianę aranżacji pomieszczenia. Poza firankami i zasłonami, można zdecydować się na rolety bądź żaluzje i inne wiszące ozdoby.

Czy opłaca się inwestować w wystrój okien?

Oczywiście, że tak! Powodów takiej decyzji jest przynajmniej kilka. Po pierwsze - okno, jako jedno z najważniejszych elementów dekoracyjnych w domu, nie może pozostać zaniedbane i puste. Potęguje to efekt niedokończenia aranżacji całego wnętrza. Po drugie - wystrój okna widoczny jest nie tylko od wewnątrz domu, ale również na zewnątrz. Śnieżnobiałe tkaniny, czy kolorowe rolety świadczą o tym, że mieszkamy czysto, zwracamy uwagę na ważne detale aranżacyjne. Zaniedbane okno z obszarpaną i brudną firanką bądź bez dekoracji w ogóle, potęguje odpychające wrażenie dla przechodniów i gości. Po trzecie - wystrój i dekoracja okien wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Dekoracje okienne mogą powiększyć lub pomniejszyć optycznie pomieszczenie, czy zaakcentować tylko niektóre elementy aranżacyjne mieszkania – precyzyjnie wymalowane i ozdobione ściany. Dzięki nim można dokonać szybkiej metamorfozy wnętrza niewielkim kosztem - zmieniając jedynie dekorację okienną.

Możliwości aranżacji okna

Aranżacja okna stwarza wiele możliwości. Tradycyjny jego wystrój to nadal najbardziej popularne firany i zasłony. Nowoczesne elementy dekoracyjne to rolety materiałowe, rzymskie i bambusowe, wertykale, które najczęściej stanowią wystrój okna balkonowego. Dostępne są również finezyjne żaluzje wykonane z zawieszonych na żyłkach ozdób, które wprawdzie nie odgradzają przestrzeni domowej od widoku z zewnątrz, jednak w niektórych pomieszczeniach (jak kuchnia czy pokój dziecięcy) wprowadzają element koloru.

Zasady doboru aranżacji okiennych

Elementy dekoracyjne okien dobiera się zarówno pod względem charakteru pomieszczenia, stylu, w jakim jest urządzony, jak i jego wielkości. Biorąc pod uwagę takie kryteria, na wystrój okien kuchennych składają się najczęściej krótkie modele - także tzw. zazdrostki, bądź lambrekiny. W pokoju dziecięcym wiesza się kolorowe tkaniny z naszytymi aplikacjami - głównie motywami bajkowych postaci. Modne są również rolety i żaluzje z kamyczków i koralików. Do wystroju okien w salonie wykorzystać można praktycznie każdy wariant dekoracyjny – w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć. Wystrój okien na poddaszu wymaga z kolei rozwiązań, związanych ze specyfiką okienną tego pomieszczenia.

W tworzeniu okiennych aranżacji, warto ozdoby materiałowe dopasować do innych elementów dekoracyjnych wnętrza - obrusy i zasłony, baldachim nad łóżkiem i firany - wykonane z tej samej tkaniny. Takie zestawienia wyglądają elegancko i romantycznie, składając się na jednolitą aranżację pomieszczenia.