Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Upinanie firan - fakty i porady

Atrakcyjność okna zależy głównie od tego, jak wykonane zostanie upięcie firan. Opcji jest dużo - zdecydować można się na samodzielne ich upinanie, gotowe do zawieszenia dekoracje okienne lub zdać się na pomoc profesjonalistów.

Firany i zasłony są nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego domu. Choć zdarzają się mieszkania, w których okna zasłania się i dekoruje się roletami oraz żaluzjami, to jednak materiałowe dekoracje okienne są w Polsce nadal najbardziej popularne.

Możliwości aranżacyjnego upięcia firan

Tradycyjne dekorowanie okien zawieszanymi na żabkach prostymi firanami i lnianymi zasłonami na szczęście odeszły już do lamusa. Obecnie mamy dostęp bogatej gamy wzorów, modeli, kolorów, materiałów. Dostępne są także zróżnicowane sposoby ich upinania, dzięki zastosowaniu troczków, fleksów czy tunelowych kieszeni. Nadmiar aranżacyjnych możliwości okna nie jest jednak wcale ułatwieniem.

Kobiety, które nie mają pomysłu na atrakcyjne rozwiązania dekoracyjne okna, mogą skorzystać z gotowych modeli, wzorując się na dostępnych już sposobach upinania, bądź pozostając przy tych najbardziej tradycyjnych.

Osoby, które chcą ozdobić swoje okno w niepowtarzalny i indywidualny sposób, mogą zdecydować się na samodzielne szycie i upinanie firan. Mogą także wynająć profesjonalny zakład krawiecki, specjalizujący się w okiennych dekoracjach. Takie usługi oferuje wiele firm, które zajmują się szyciem zarówno gotowych, jak i dostępnych na indywidualne zamówienie wzorów.

Modne upięcia firan

Sposobów upinania firanek jest wiele. Wybór można uzależnić od charakteru wnętrza, rodzaju karnisza czy sposobów mocowania tkaniny. Wykorzystuje się koła, szelki, fleksy, żabki - w wielu dekoracyjnych odmianach. Popularne są przeszycia tunelowe, troczki, także taśmy marszczące.

Taśmy marszczące oszczędzają czas potrzebny na upinanie. Wszywa się je w górną część materiału. Zaś dzięki usztywnieniom taśmy, tkaniny idealnie się układają, przez co dodatkowo rosną ich walory dekoracyjne. Łączą więc w sobie funkcjonalność i praktyczność, a dodatkowo zwiększają atrakcyjność okiennej dekoracji. Taśmy do upinania można nabyć w pasmanteriach i wszyć je samemu, bądź zlecić to firmie, która zajmuje się ich wykonywaniem na zamówienie.

Korzyści z odpowiedniego upięcia firan

Atrakcyjna i estetyczna dekoracja okna to również odpowiedni dobór kolorystyczny. Na efektowność ich upięcia wpływa także rodzaju wykorzystanego materiału – nie każda tkanina będzie dobrze wyglądała z troczkami, nie wszystkie pozwolą na wszycie i zastosowanie taśmy marszczącej. Dodatkowo, za pomocą odpowiednich wzorów tkanin oraz sposobu ich upięcia można optycznie powiększyć powierzchnię pomieszczenia, obniżyć jego wysokość czy podkreślić konkretną część wnętrza.