Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany pokojowe - fakty i porady

Dobierając firany pokojowe, trzeba sugerować się wystrojem pomieszczenia i rolą, jaką spełnia wnętrze. Ważna jest też jakość dekoracji okiennych, ze względu na częste pranie, spowodowane pochłanianiem zapachu dymu i kurzu.

Zasady doboru firan do pomieszczenia

Firany do pokoju dobierać należy zarówno pod kątem wystroju pokoju i efektu dekoracyjnego, który zamierzamy osiągnąć, jak i pod kątem przeznaczenia pomieszczenia. Inne tkaniny powinno zawieszać się w gabinecie, inne w salonie, a jeszcze inne - w sypialni.

Doboru okiennych tkanin do pokoju dokonuje się więc nie tylko na podstawie wystroju całego pomieszczenia i jego kolorystyki, ale również funkcjonalności pomieszczenia. W salonie głównie będzie chodziło o dekorację, w sypialni - o regulację ilości wpadającego światła oraz możliwość stworzenia ciepłej i jednocześnie intymnej atmosfery. Firany w gabinecie mają zaś głównie regulować ilość światła – funkcje dekoracyjne schodzą więc na dalszy plan.

Na rynku zauważalna jest różnorodność w zakresie rodzaju tkanin wykorzystywanych do produkcji materiałowych ozdób na okno, ich wzorów, systemów karniszy. Dodatkowo pojawiają się i inne możliwości dekoracji okiennych - żaluzje, rolety, wertykale. Szeroki wybór to z jednej strony więcej możliwości, z drugiej zaś - trudniejsza ostateczna decyzja związana z ostatecznym wyglądem tradycyjnych ozdób okiennych do pokoju.

Jak prać firany?

Niezależnie jednak od wybranego wzoru, należy pamiętać, że firany pokojowe szybko ulegają zakurzeniu – zwłaszcza, jeśli dekoracje okienne są białe, a w mieszkaniu przebywają osoby palące. Zachodzi wówczas konieczność systematycznego ich prania oraz stosowania środków wybielających, by odzyskały dawny kolor i zachwycały śnieżną bielą.

Firany najbezpieczniej czyścić je ręcznie. Przed praniem, warto je namoczyć w lodowatej wodzie, a do prania dodać wybielacz bądź proszek do pieczenia. Należy je wieszać, gdy są jeszcze lekko wilgotne.

Dekoracje okienne można prać także w pralce, najlepiej w temperaturze 30° C, rezygnując z odwirowania.