Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany do kuchni - fakty i porady

Firany kuchenne to wielość możliwości. Wybór nie jest łatwy, gdyż wzorów i form dekoracji okiennych do kuchni mnóstwo. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając modele do kuchni, by podjąć zadowalającą decyzję.

Po okresie fascynacji żaluzjami wertykalnymi i pionowymi, znów można obserwować powrót do firan i zasłon w kuchni. Ich ponowna popularność spowodowana jest znacznie większą możliwością aranżacyjną w porównaniu z innymi pomieszczeniami.

Wzorów i form, aranżacyjnych, jakie mogą przyjmować dekoracje okienne do kuchni, jest na rynku bardzo wiele. Skorzystać można zarówno z gotowych modeli, jak i postawić na samodzielnie ich szycie, inspirując się pomysłami dostępnymi w Internecie i prasie związanej z dekoratorstwem wnętrz. Alternatywą jest też zlecenie ich szycia.

Jak dobrać firany kuchenne?

Wybierając firany do kuchni, należy pamiętać, że muszą być dobrane do kolorystyki i charakteru pomieszczenia. Niezwykle rzadko dekoruje się kuchenne okna tkaninami długimi, co jest podyktowane wygodą i komfortem. Znacznie częściej decydujemy się na krótkie, sięgające do parapetu. Wybierając firankę do kuchni, trzeba precyzyjnie obliczyć jej długość - nie może ona leżeć ani opierać się o parapet.

Poza długością, wybrać trzeba też kolorystykę, wzór oraz wykończenie materiału dekoracyjnego. Najmodniejsze kuchenne ozdoby okienne wycinane są dołem - w półkola. Dominują dwie możliwości: krótszy środek i dłuższe boki oraz trzy półokrągłe wycięcia rozmieszczone symetrycznie.

Firanki kuchenne mogą również występować w wersjach kolorowych, co nie jest rzadkością - w przeciwieństwie do modeli pokojowych, które najczęściej są śnieżnobiałe. Kolorystyka dekoracji okiennej powinna być dobrana do barw dominujących w kuchni. Jeżeli wnętrze urządzone jest w stylu nowoczesnym bądź industrialnym, tkaniny z aplikacjami nie będą dobrze wyglądały. Modele typu spaghetti w kuchni dobrze się sprawdzą, ale tylko wtedy, gdy poszukujemy rozwiązań dekoracyjnych, a nie zapewniających intymność.

Moda w dekoracjach okiennych kuchni

Firanom kuchennym dużo uroku może dodać również właściwie dobrany karnisz i metoda zaczepu. Modnie i atrakcyjnie wyglądają pętelki ze sznurków i wstążek oraz karnisze z osłoną dekoracyjną. Popularne kilkanaście lat temu zazdrostki (czyli ozdoby kuchenne umieszczane w połowie okna na sztywnych drucikach) nie są już popularne i modne, ale wiele osób nadal je wykorzystuje.

Dekoracje okna to także kuchenne zasłony. Muszą one być wykonane z dość lekkich materiałów, które nie będą pochłaniały nieprzyjemnych zapachów.

Przy trudnościach z wyborem odpowiednich tkanin można też rozważyć opcję rolet kuchennych. I taka dekoracja okienna wygląda bardzo atrakcyjnie.