Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Modne firany - fakty i porady

Styl orientalny w aranżacji mieszkań objął również dekoracje okienne. W ostatnich sezonach królują firany szyfonowe i ze zwiewnych muślinów. W modzie są kolorowe lambrekiny oraz delikatne modele rzymskie.

Zasłony i firany - jako ozdoby okienne, choć mogą zostać zastąpione bardziej nowoczesnymi roletami i żaluzjami, wydają się być bezkonkurencyjne. W większości mieszkaniach to właśnie one stanowią podstawową okienną dekorację.

Popularność firan i zasłon stale rośnie

Co sprawia, że są one tak popularne? Swoją powszechność zawdzięczają przede wszystkim sporym możliwościom aranżacyjne. O ile rolety czy żaluzje różnić się mogą jedynie barwą bądź nadrukowanym wzorem, o tyle firanki i zasłony mogą przyjmować różne warianty związane ze sposobem ich upinania. Na korzyść tych drugich przemawiają również dodatkowe elementy (karnisze, ich zakończenia, sposoby mocowania - troczki, szelki, żabki), które zwiększają ilość aranżacyjnych wariacji.

Dodatkową zaletą jest łatwa i szybka możliwość ich zmiany. Dzięki temu, w ciągu zaledwie kilku minut, bez większych nakładów finansowych udaje się w zupełnie odmienny sposób udekorować wnętrze, zmieniając jego aranżacyjne oblicze. Przy roletach i żaluzjach wszelkie tego rodzaju metamorfozy wymagają nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również i wiedzy technicznej. Efekt i tak nie będzie porównywalny.

Najmodniejsze firanki

Firany, tak jak każde inne elementy wyposażenia wnętrz, podlegają modowym tendencjom. Te najbardziej modne to takie, które odpowiadają aktualnie obowiązującym trendom w zakresie wystroju mieszkania. Nie można ograniczać się wyłącznie do wyglądu dekoracji okiennej, aby można było mówić o posiadaniu najmodniejszej materiałowej ozdoby. Trzeba także wiedzieć, czym jest modny salon!

Od kilku lat w polskich mieszkaniach to właśnie styl orientalny cieszy się niezmiennie największą popularnością. Wnętrza urządzane są dwojako. Mogą w całości czerpać ze stylu hinduskiego lub aranżacja może jedynie do niego nawiązywać, obejmując wybrane elementy, charakterystyczne dla tego trendu.

Styl hinduski, tak bardzo popularny w aranżacji pomieszczeń, objął również dekoracje okienne. Popularne w wielu domach szyfonowe firany i zasłony wieszane warstwowo to nic innego jak inspiracje zaczerpnięte ze stylu indyjskiego. Z tego trendu pochodzą również rolety rzymskie podnoszone w górę, które - w zależności od grubości tkaniny - mogą pełnić funkcje zasłaniania i dekoracji okien.

Moda w zakresie materiałowych ozdób okiennych to nie tylko styl hinduski. Popularne w tym sezonie są te składające się na komplety, dobierane pod względem kolorystycznym ozdobnych szarf lub lamówek.

Do lamusa odchodzą natomiast długie do ziemi, proste firany. Passé jest również „spaghetti” w oknach.