Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany balkonowe - fakty i porady

Firanki balkonowe to dla każdego dekoratora wnętrz trudny orzech do zgryzienia. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób je dobrać, by podkreślić charakter pomieszczenia, a jednocześnie zachować komfort korzystania z balkonowych drzwi.

Dekoracja drzwi i okien balkonowych to dla każdego miłośnika firanek prawdziwe wyzwanie. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż pionowych żaluzji. Przyznać jednak trzeba, że znacznie lepiej oddają one charakter pomieszczeń biurowych, niż przytulnych pokoi. Żaluzje nie są dobrym rozwiązaniem także w salonach urządzonych w stylu klasycznym bądź stylizowanych na zabytkowe. W takim przypadku jedynym i najlepszym rozwiązaniem wydają się być firany balkonowe. Choć nastręczają one wielu problemów, chcąc jednocześnie zachować wygodę użytkowania drzwi balkonowych, jak i stylowość pomieszczenia, istnieją dobre i praktyczne rozwiązania aranżacji okiennej.

Jaki firany do okien balkonowych?

Duże sklepy z tekstyliami proponują nam najczęściej gotowe zestawy balkonowych dekoracji okiennych, składające się z dwóch firanek i – niekiedy – odpowiadających im zasłon. Takie rozwiązanie prezentuje się dobrze jedynie wtedy, kiedy chcemy kupić modele do okien balkonowych dwuskrzydłowych. W przypadku posiadania drzwi jednoskrzydłowych sprawa się nieco komplikuje. Podwójne tkaniny balkonowe przy drzwiach jednoskrzydłowych wyglądają kuriozalnie. Pojedyncze zaś są zazwyczaj niewygodne w użytkowaniu - otwierając drzwi prowadzące na balkon, zaczepiamy nimi o wiszącą dekorację okienną.

W takiej sytuacji, najlepiej wybrać jedno z trzech rozwiązań: modele balkonowe z systemem ściągającym, typu „makaron”, specjalny karnisz balkonowy.

System ściągający podobny jest do systemu rolet przenośnych.Za pomocą jednego, pionowo wiszącego troczka ściągamy dekorację do boku i możemy swobodnie otworzyć drzwi. Firany balkonowe typu makaron nie sprawiają problemów przy otwieraniu okien - nie stanowią bowiem jednolitej całości, która może ulec zerwaniu bądź naciągnięciu. Specjalne karnisze umożliwiają zaś przesunięcie materiałowej dekoracji względem okna tak, by przy jego otwarciu nie uszkodzić jej.

Jeśli jednak decydujemy się na tradycyjne rozwiązania, warto pamiętać o tym, by zakupić taką tkaninę dekoracyjną, aby róg okna balkonowego nie mógł przy otwarciu zaczepić się o nią, powodując jej zerwanie.

Firany balkonowe w nowoczesnym wydaniu

Nowoczesne firany balkonowe przeznaczone dla domów, w których nie ma ryzyka zaglądającego przez okno sąsiada to najpraktyczniejsze i najbardziej atrakcyjne rozwiązanie, proponowane obecnie przez samych producentów i sklepy.

Nietypowe, asymetryczne kształty bądź pozostawienie samych podczepianych zasłon doskonale doświetla przestrzeń, ale niestety może być wykorzystane jedynie tam, gdzie tkaniny na okno balkonowe mają pełnić wyłącznie dekoracyjną, nie zaś funkcję osłaniającą przez światem zewnętrznym.