Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany metrażowe - fakty i porady

Firany metrażowe są alternatywą dla gotowych i kosztownych zestawów dekoracji okiennych. Poza możliwością szycia ozdób na zamówienie, istnieje możliwość samodzielnego stworzenia kompozycji okiennych, zapewniając tym samym niepowtarzalny wystrój.

Gotowe wzory tkanin dekoracyjnych nie należą do najtańszych, a ich szycie na zamówienie może być dość kosztowne. Dekorując okno i decydując się na wykorzystanie tego rodzaju ozdób, wcale nie trzeba ponosić wysokich kosztów. Dostępne są firany metrażowe, które pozwalają na samodzielne wykonanie aranżacji okiennej.

Niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne z firany metrażowej

Firany metrażowe dają praktycznie nieograniczone możliwości dekoracji okna. Wystarczy igła i nitka, kilka dodatków (szarfy, taśmy, wstążki) oraz minimalne umiejętności krawieckie, by stworzyć ciekawe i niepowtarzalne ozdoby okienne.

Chcąc stworzyć wyjątkowe kompozycje dekoracyjne, przede wszystkim trzeba najpierw wybrać odpowiedni materiał. Zwracając uwagę na jego kolor i wzór, nie wolno zapomnieć o długości. Firany sprzedawane na metry dostępne są w różnych wariantach - chcąc stworzyć odpowiednią i idealną dekorację, trzeba obliczyć, jaka długość tkaniny jest potrzebna (dodając do tego przynajmniej 20 cm – na rąbek dolny oraz górne założenie). Jeśli tkanina ma być wykorzystana do nietypowego, fantazyjnego upięcia, bardzo dokładnie należy przeliczyć ilość niezbędnego materiału, by pod koniec szycia nie doszło do braków.

Kolejnym wymiarem branym pod uwagę jest szerokość tkaniny. Wbrew pozorom nie jest ona prostym wyliczeniem, odpowiadającym szerokości okna. Podczas wyliczania ilości materiału, należy uwzględnić poprawkę na założenie brzegu, jak i na zakładki. Najczęściej przyjmuje się, że kupowana na metry tkanina powinna mieć dwa razy większą szerokość niż karnisz – wtedy można ją dowolnie upiąć. Pamiętać trzeba też o tym, że zasłony muszą być dłuższe od firany.

Ceny materiałów uwzględniają metr bieżący. Koszt uzależniony jest zarówno od długości tkaniny, jej jakości oraz wzoru. Dla porównania - woal czy organza będą droższe niż tkaniny poliestrowe.

Szeroki wybór firan metrażowych

Minęły już czasy, kiedy w sklepach dostępne były jedynie tradycyjne, śnieżnobiałe firany. Obecnie wybór jest znacznie większy. Szeroka gama kolorystyczna, różnorodne zdobienia - aplikacje i hafty - pozwalają na samodzielnie stworzenie niezwykłych dekoracji okiennych. W modzie nadal pozostają kolorowe tkaniny, które znajdują zastosowanie zarówno w kuchni, jak i salonie czy sypialni.