Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany i zasłony - fakty i porady

Modne firany i zasłony stanowią ozdobę okien w salonie i kuchni. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału oraz ogólnie panujące trendy w doborze dekoracji okiennych.

Firany i zasłony są niezmiernie ważnym detalem dekoracyjnym mieszkania. Nawet najpiękniej urządzone pomieszczenie, którego okna są całkowicie odsłonięte, wygląda ubogo i sprawia wrażenie niewykończonego. Jednak tkaniny nie są jedyną możliwością dekoracyjną okien. Choć coraz popularniejsze są żaluzje (zarówno poziome jak i pionowe) oraz rolety, to właśnie tradycyjne ozdobne materiały są najpowszechniejszym i dającym największe pole do popisu elementem dekoracyjnym okna.

Zasady doboru dekoracji okiennych

Dobierając materiałowe dekoracje okienne, przede wszystkim należy kierować się aranżacją pomieszczenia - kolorystyką i wystrojem.

Nowoczesne meble wymagają tego, aby wykorzystać firany i zasłony upięte w nietypowy sposób. Jeżeli wnętrze utrzymane jest w stylu rustykalnym, również dekoracje okienne powinny odzwierciedlać charakter aranżacji.

W pomieszczeniach kuchennych najczęściej stosuje się krótkie firanki, sięgające poziomu parapetu, bądź modele żakardowe - fantazyjnie wycinane. Niekiedy zakłada się tzw. zazdrostki. Wybierając kuchenne dekoracje okienne, należy zwracać uwagę na jakość i rodzaj materiału. Powinny być one wykonane z tkanin odpornych na przebarwienia spowodowane zwiększoną wilgotnością powietrza oraz materiałów nieabsorbujących nieprzyjemnych zapachów.

W przeciwieństwie do kuchennych dekoracji okiennych, wybór ozdobnych tkanin do salonu to znacznie mniejsze wymagania, jeśli chodzi o materiały, z których mają być wykonane. Często spotykane są koronki czy aksamitne zdobienia, które w kuchni - ze względu na swoją delikatną specyfikę - nie sprawdziłyby się. Firany i zasłony w salonie to nie tylko wielość tkanin, ale również setki sposobów ich upięcia.

Wybierając najbardziej właściwe kompozycje - adekwatne do aranżacji naszego mieszkania, warto zainspirować się gotowymi upięciami oferowanymi przez firmy, dla których szycie dekoracji okiennych to codzienność. Sporo interesujących propozycji znajdziemy także na stronach www - firany i zasłony są bowiem szeroko dostępne w sklepach internetowych. O ile proste rozwiązania dekoracji okiennych można upiąć samodzielnie, o tyle przy niezwykle skomplikowanych wzorach bądź nietypowych pomysłach, najwygodniej skorzystać z oferty firm szyjących takie ozdoby okienne na zamówienie. Jeżeli chcemy uzyskać niepowtarzalny efekt wystroju mieszkania niskim kosztem, warto rozważyć samodzielne uszycie materiałowych ozdób okna, posiłkując się galeriami wzorów dostępnych w Internecie.