Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany do salonu - fakty i porady

Salon to ważna część każdego mieszkania. I dlatego spośród firan te do salonu mają największe znaczenie. Wybierając dekoracje okienne, należy wziąć pod uwagę długość, kolorystykę, wzór i sposób ich upięcia.

Firana nie jest zwykłym kawałkiem materiału, który ma osłonić wnętrze naszego mieszkania przed oczami sąsiadów. To bardzo ważny element dekoracyjny, bez którego nie może obejść się żadne okno.

Szczególną rolę pełnią okienne tkaniny w salonie. Stwarzają bowiem we wnętrzu niepowtarzalny klimat i są jednym z ostatnich elementów dekoracyjnych, które nadają salonowi konkretny styl. Za pomocą jednej tkaniny w salonie można całkowicie zmienić wystrój pomieszczenia - w sposób delikatny, a zarazem zauważalny.

Jak dobrać właściwe firany i zasłony do salonu?

Firany do salonu kupuje się zwykle pod koniec urządzania wnętrza. Wiedząc, jak ostatecznie wygląda aranżacja pokoju oraz jak usytuowane są meble, znacznie łatwej jest dobrać zarówno odpowiedni wzór, jak i kolorystykę dekoracji okiennej.

Modele do salonu można uszyć na miarę, bądź zdecydować się na jeden z wielu dostępnych w sprzedaży gotowych wzorów. Nowoczesne dekoracje okienne mogą - zarówno krojem, jak i fakturą materiału - zupełnie odbiegać od tradycyjnego ich wyobrażenia. Obecnie można bowiem kupić ozdoby wykonane z takich tkanin jak: organdyna, koronka, organza, czy tiul.

Wybierając rodzaj dekoracji okiennych do salonu, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • kolorystyka firan i zasłon do salonu vs. kolorystyka mebli i ścian – barwy muszą się wzajemnie uzupełniać i stanowić jedną całość. O ile najpopularniejszy i tradycyjny kolor tkanin to nadal biały, o tyle nowoczesne dekoracje okienne można nabyć w każdym kolorze tęczy – warto skorzystać z takiego bogactwa możliwości, pamiętając jednak, aby kolory ścian i dekoracji okiennych do salonu były do siebie dopasowane (najczęstszym błędem jest dopasowywanie zasłon do koloru ścian „ton w ton” – w efekcie okno wraz materiałową ozdobą tworzy nieciekawe, „płaskie” wnętrze).
  • forma dekoracji okiennych – nowoczesne wzory i sposoby upinania pozwalają zerwać z typowymi, prostymi modelami tkanin zawieszanymi po bokach okna. Warto skorzystać z fantazyjnych upięć, lambrekinów, taśm maskujących czy detali dekoracyjnych wykonanych z metalu bądź drewna.
  • długość – choć tradycyjnie firany metrażowe do salonu sięgają ziemi, bawiąc się formą, wprowadzać można asymetryczne cięcia i coraz bardziej modne długości 3/4.

Firany balkonowe do salonu

Zwykle w salonie znajdują się okna balkonowe, wiodące na ogród bądź taras. W takim przypadku koniecznością są odpowiednie dekoracje materiałowe, które muszą być nie tylko piękne i eleganckie, ale i wygodne w użytkowaniu (nie mogą zawijać się podczas każdorazowego otwierania okien balkonowych). Dodatkowo balkonowe modele muszą stanowić jednolity projekt koncepcyjny z pozostałymi ozdobami – nawet, jeśli przy pozostałych oknach zdecydujemy się na krótsze dekoracje okienne.