Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Dekoracje okien - fakty i porady

Różnorodność dekoracji okiennych to wiele możliwości aranżacyjnych. Tradycyjne firany i zasłony, rolety i żaluzje, a nawet nowoczesne dekoracje - rysunki na szkle, ręcznie wykonywane wertykalne żaluzje - świat okiennych ozdób ma wiele do zaoferowania.

Dekoracje okien pozwalają na podkreślenie charakteru i dodanie wnętrzu ostatecznego „szlifu”, wieńczącego całość aranżacji. Odpowiednie ozdoby nadają pomieszczeniu indywidualny styl, są w stanie zmienić optycznie wielkość wnętrza, podkreślić jego atuty i zamaskować ewentualne niedoskonałości (słabe doświetlenie, mało atrakcyjny układ pokoju). Dekoracje okienne są ważnym elementem aranżacji pomieszczenia jako całości, dlatego nie należy o nich zapominać. Szczególnie, że do naszej dyspozycji jest wiele różnorodnych możliwości.

Rodzaje dekoracji okien

Wśród dekoracji okiennych najbardziej popularne są zasłony i firany. Możliwości aranżacyjnych okien jest tu bardzo dużo, począwszy od wykorzystania gotowych wzorów, a skończywszy na samodzielnie zaprojektowanych sposobach upięcia. Również dostępność materiałów pozwala na wielość opcji: od szyfonu, tafty i woalu, przez atłasy, żakardy aż po len i inne naturalne materiały nadające oknu rustykalny styl.

Inne, biorąc pod uwagę charakter dekoracji okna, są rolety – dostępne w praktycznie każdym rozmiarze i kolorze, wykonane z materiału, tworzywa czy bambusa. Ich zaletą jest prosty i szybki montaż oraz komfort użytkowania. Znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu. Rolety to zarówno atrakcyjna dekoracja okna w kuchni czy łazience, jak i w pokoju dziecięcym czy biurze.

Kolejną możliwość stanowią żaluzje. Dawniej dostępne jedynie w aluminiowej wersji, dziś charakteryzują się wielością materiałów i kolorów. Są wygodne w użytkowaniu i atrakcyjne pod względem cenowym.

Dekorowanie okien może przybierać także nietypowe formy. Jedną z nich jest ozdabianie rysunkami na szkle. Takie dekoracje okien wykonuje się najczęściej w pokojach dziecięcych. Wzbogacone zasłonami tworzą ciekawe wrażenie.

Jeszcze inną alternatywą są pionowe żaluzje wykonane z różnego rodzaju materiałów – koralików, muszelek, piór, ozdób z masy papier-mâché. Ich zaletą jest własnoręczne wykonanie, dzięki czemu mogą być dumą właściciela i … sposobem na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.

Elementy dekoracyjne okien uwzględniają również karnisze i parapety, o których także nie wolno zapominać. Stanowią one bowiem uzupełnienie aranżacji okiennej.