Firany Online

Porady i ciekawostki na temat firan

Firany - haft - fakty i porady

Haftowane wzory na firankach nie tracą na aktualności. Wśród wielu modeli i sposobów dekorowania okien zasługują na zainteresowanie, choć nie w każdym pomieszczeniu haftowane modele będą pasowały do aranżacji wnętrza.

Firanki haftowane nadal modne

Pomimo popularności rolet i wertykali, nadal firanki i zasłony zalicza się do najczęściej wykorzystywanych metod zasłaniania i dekoracji okien. To właśnie one - od zawsze - były podstawowym sposobem na wprowadzenie nastroju oraz dodanie przytulności w mieszkaniu, choć trendy w zakresie aranżacji wnętrz ulegały modowym przemianom na przestrzeni lat.

Dawniej szyto firanki samodzielnie. Obecnie działają wyspecjalizowane firmy, które zajmują się szyciem dekoracji okiennych, oferując szeroką gamę wzorów, z wykorzystaniem różnorodnych tkanin. Na zamówienie dostępne są modele haftowane, żakardowe, w postaci pionowo wiszących drobnych sznureczków (tzw. spaghetti), zdobione gipiurą, taśmami atłasowymi czy aksamitnymi. Wybór jest ogromny, co pozwala na dopasowanie okiennych dekoracji do aranżacji pomieszczenia.

Mimo sporej ilości nowoczesnych wzorów ozdób okna, nadal najpopularniejsze są firany haftowane. Te najtańsze zwykle wyszywane są maszynowo. Nowoczesne i zaawansowane urządzenia pozwalają na naniesienie praktycznie każdego motywu na tkaninę, często także na zamówienie. Dzięki możliwościom, jakie daje haft maszynowy, tkaniny zdobione wypukłymi wzorami mogą znaleźć się praktycznie w każdym domu. Dzięki innowacyjności profesjonalnych maszyn oraz zastosowaniu komputerów, na materiałowe dekoracje okienne może zostać naniesiony nawet najbardziej skomplikowany i niepowtarzalny haft. Poza maszynowym wzorem, niektóre tkaniny dekorowane są ręcznie wykonywanym haftem. Dzięki temu są to najbardziej ekskluzywne i jednocześnie najdroższe ozdoby okienne.

Do jakich pomieszczeń nadają się firany haftowane?

W związku z tym, że haft na firanach daje wrażenie miękkości i delikatności, najlepiej tego typu dekoracje okienne wyglądają w pomieszczeniach, które mają być przytulne, utrzymane nawet w nieco romantycznym klimacie.

W kuchni dobrze sprawdzają się modele haftowane kolorowymi nićmi, obowiązkowo w barwie nawiązującej do koloru szafek kuchennych czy pozostałych elementów dekoracyjnych.

Haft nie tylko na firankach

Tradycyjne firany to nie jedyne wyszywane dekoracyjne elementy wystroju okien. Haftować można też lambrekiny, a nawet zasłony. Najpiękniej wyglądają komplety, w których ozdoby okienne mają wyszyty identyczny motyw lub posiadają wzory jednakowe pod względem kolorystycznym.